Zámek Klášterec nad Ohří

   

Svět kostiček vidělo první den více než 1000 návštěvníků

14.10.2014 9:48

V neděli 12. října se na zámku v Klášterci nad Ohří úderem 15 hodiny otevřela dlouho očekávaná výstava LEGA pod názvem „Svět kostiček“, která potrvá až do 31. ledna 2015.

446 platících + 700 dětí. Taková čísla zaznamenali pořadatelé při vernisáži výstavy, kterou mělo ve své režii hudební divadlo Hnedle vedle. Příznivci pestrobarevných kostiček na výstavě shlédli na 500 exponátů z 500.000 dílků ze stavebnice Lego. Trpělivě si vystáli frontu, protože z bezpečnostních důvodů nebylo možné návštěvníky vpustit  do výstavních prostor najednou. Aby jim chvíle čekání lépe ubíhaly, o to se  s bohatým doprovodným programem postaral Tomáš Barták se svým hudebním divadlem Hnedle vedle. Když k tomu ještě připočteme příjemné podzimní počasí s překvapivě modrou oblohou, můžeme konstatovat, že si všichni užili hezké sobotní odpoledne. Výstavu bude na zámku až do 31. ledna příštího roku. Vstupné 40 korun je opravdu "lidovka". Máme zjištěno, že podobná výstava probíhá například na jihu Čech, kde však naleznete minimálně o polovinu méně exponátů, ovšem na vstupném zaplatíte mnohonásobně více, než na kláštereckém zámku.

 

CO VÁS NA NAŠÍ VÝSTAVĚ ČEKÁ:

Náplní výstavy bje tematická expozice dioramat Western, City - stavba, City – Trains - vlaky, City - letiště, City přístav, dále skulptury, alternativní modely a další exkluzivní exponáty z řad továrních setů, i „MOC“ tvorby (My own Creation – má vlastní tvorba). Tovární sety z různých časových období jsou v jednotlivých tematických celcích při vzájemném porovnávání představují na první pohled patrné proporční, hmotové i estetické rozdíly na časové ose dle roku vydání exponátů a dostupných kostek někdejší produkce společnosti LEGO. Dominantu výstavy tvoří mozaika znaku města a 3D model hlavní vstupní fasády zámku v Klášterci nad Ohří, který byl navržen a realizován exkluzivně pro tuto výstavu. Výstava bude díky druhé vernisáži, která je připravována na zlatou neděli – 21. prosince 2014, rozšířena o exponáty ze speciálních modelů „MOC“ tvorby, mezi které budou zařazeny filmové modely, např. Ghostbusters, Toy Story – příběh hraček, The Simpsons aj., a dále o několik exponátů známých architektonických skvostů z různých koutů ČR. Pro děti je připraven plnohodnotně vybavený dětský koutek s vláčkodráhou, ke stavění kostky Duplo i Classic – Basic. Pro nejmenší návštěvníky výstavy je v prostorách dětského koutku k zapůjčení originální odrážedlo společnosti Lego, která tento dnes již nesehnatelný produkt nabízela v 90. letech a dále originální Lego Duplo hrací stolek.

Na závěr výstavy proběhne slosování o hodnotné ceny. Při zakoupení vstupenky na výstavu návštěvníci odtrhnou slosovatelnou část, kde vyplní jméno, adresu, kontakt a vyplněný lístek vhodí do připraveného osudí, ze kterého se za přítomné komise budou na konci výstavy losovat výherci "kostičkových cen". Tyto ceny budou sestaveny z namíchaných kostek z dětského koutku a setů od sponzorů. Výherci budou uvedeni na stránkách pořadatele výstavy www.zamek.klasterec.cz v den slosování výher a výhry jim budou zaslány na uvedenou adresu. Losování proběhne 31. ledna, kdy bude výstava slavnostně ukončena.

Příprava výstavy je sice rozsáhlá a časově náročná, ale nabídne návštěvníkům velmi zajímavou podívanou na část rozsáhlé sbírky továrních setů (ze sortimentu společnosti LEGO za posledních téměř 40 let její produkce), vlastní „MOC“ tvorby člena československého fóra "kostky.org", který se představuje pod přezdívkou "Peesko" a dále exponáty vyzvaných dalších vystavovatelů.

 

Zobrazeno 7094x