Zámek Klášterec nad Ohří

   

SIRAEX 2012 – Festival současného tance s mezinárodní účastí

9.7.2012 12:38

Tento taneční festival byl založen v roce 2006. Pořadatel - ZUŠ Klášterec nad Ohří. Jde o prioritní akci naší Základní umělecké školy
Je ojedinělou záležitostí v tomto oboru a jediným tanečním festivalem v Ústeckém kraji. Je zajímavý svým zasazením do malebného městečka v Krušných horách Klášterce nad Ohří a exteriérech, kde se odehrává – interiéry a exteriéry Zámku, nádvoří a parku.

Festival SIRAEX se v letošním roce opět stane městem „tance“ v období od 20. do 24. srpna 2012. Již posedmé se v zámku v Klášterci nad Ohří a přilehlých zámeckých zahradách setkají tanečníci z České republiky, ale i zahraničí. Festival, který spojil setkání amatérských a profesionálních tanečníků a doprovodných workshopů přinesl do města Klášterec nad Ohří a Ústeckého regionu několik mimořádně zajímavých tanečních večerů prezentující aktuální uměleckou tvorbu českých a zahraničních choreografů a uměleckých souborů.

Cílem hlavního programu festivalu je přivést profesionální umění k obyčejným lidem, kteří si jen zřídka najdou cestu za ním. Pět večerních představení, v exteriérech zámku, jejichž dramaturgie chce představit široké veřejnosti bohaté spektrum tvorby současného scénického tance a pohybového divadla. Průřez českou a zahraniční tvorbou.

Inspirace vysoké kvalitní tvůrčí práce pro naše mladé tanečníky ze ZUŠ a lidi našeho města s citem pro umění. Reálné setkání neprofesionálních umělců s choreografem světového jména a jeho prací.

Konfrontace českého a zahraničního prostředí, informace o současných trendech, obohacení české platformy o aktuální směry, které ovlivňují současný vývoj taneční scény a tanečního vzdělání. Setkání různých způsobů práce a tvorby u nás a v zahraničí.

Výzva pro samotné umělce. VELKÁ JMÉNA TANEČNÍHO SVĚTA V MALÉM MĚSTEČKU KDESI NA KRAJI REPUBLIKY. VELKÉ CHOREOGRAFIE PRO VELKÁ JEVIŠTĚ V MALÉM NETRADIČNÍM PROSTORU KLÁŠTERECKÉHO ZÁMKU.

Dramaturgie připravovaného ročníku slibuje opět velmi silné zážitky pro místní milovníky tance a představí „žhavé“ novinky v oblasti taneční tvorby, které mají diváci možnost zhlédnout pouze v Praze.

HLAVNÍ PROGRAM „DNY SCÉNICKÉHO TANCE“ – nádvoří zámku

PRŮŘEZ SOUČASNOU TANEČNÍ TVORBOU

20.8. (20:00) – ZAHAJOVACÍ GALA VEČER

ŽENE-ŽENY /Zora Breczková,Karolína Hadrávková/ČR (CHOREOGRAFKY, PEDAGOŽKY ZE ZUŠ KLÁŠTEREC N. OHŘÍ A KADANĚ, vystoupí v rámci podpory velmi kvalitního neprofesionálního uměleckého výkonu. K. HADRÁVKOVÁ Absolventka ZUŠ Klášterec nad Ohří a taneční konzervatoře Duncan, v současné době učitelka na ZUŠ

MILUJ MĚ/Nigel Charnock/ Velká Británie interpretaci NANOHACH- Soubor tanečního divadla NANOHACH založili (2004) tanečníci, kteří se již několik let pohybují v profesionální tanečně-divadelní oblasti. Sdružení podporuje a realizuje taneční umělecké aktivity a vytváří podmínky pro mezinárodní výměnu umělců se zaměřením na projekty, které umožňují spolupráci českých tanečníků se zahraničními subjekty. Umělecký záměr skupiny je založen na vzájemné kreativní spolupráci tanečníků s hostujícím choreografem. Všechny realizované projekty na sebe upoutaly pozornost kritické i divácké divadelní obce v Čechách a zahraničí /mimo sousední země i Argentina, Francie, Irsko, Izrael, Norsko, Pákistán,Rumunsko, Rusko, Srbsko, Španělsko, USA, Velká Británie/. Vedle mnoha nominací byly projekty skupiny oceněny – Best Contemporary Dance Performance Award 2011 a Best Actor Award /Kingfestival Rusko/, Cena za nejlepší light design 2010, Cena SAZKY za objev v tanci 2007, Cena za interpretaci 2007 a 2006.
NANOHACH je členem Vize tance o.s

21.8. (20:00) – TANEC NAPŘÍČ KONTINENTY

LANDSCAPE OF THE BODY /Jaciel Neri and M0ving B0rdes company/Mexiko/hlavní host festivalu

Choreograf, tanečník, profesor a absolvent školy cestovního ruchu IPN původem ze San Pedro Tlaltizapan(Mexiko). Vystudoval tanec na FOLKWANG HOCHSCHULE (Německo) a vChoreografickém výzkumném centruCICO (Mexiko). Roku 1993 zahájil taneční kariéru ve folklórní skupině Compañía Nacional de Danza Folklórica -INBA(Mexiko), kde ztvárnil několik důležitých sólových rolí. Až později jako tanečník, profesor a choreograf zaměřil svoji kariéru na současný tanec. Charakteristickým znakem jeho choreografické tvorby je propojování elementů současného tance s folklórními tanečními prvky, což bylo rozpoznáno a ohodnoceno jak národními tak mezinárodními oceněními. Jeho choreografická práce byla uvedena na festivalech v Mexiku, Německu, Bulharsku, České Republice, U.S.A., Kubě a Kolumbii. V současné době je ředitelem skupiny M0ving B0rders(Arte escénico sin fronteras a iN Muestra Internacional de Arte Escénico Contemporáneo v Mexiku. Kromě toho propaguje folklórní mexický tanec v Evropě.

Hana Růžanská Tanečnice, choreografka a pedagožka. Vystudovala Konzervatoř Duncan Centre a další studium pokračovala na Folkwang Hochschule (Německo, 2005-2008).Od roku 2009 žije v Mexico City (Mexiko), kde pracuje ve skupině M0ving B0rders jako choreografka a interpretka. Kromě práce jako nezávislá umělkyně je profesorkou současného tance a improvizace pro profesionály, začátečníky a vede kreativní workshopy pro děti. V Mexiku spolupracuje na projektech z větší části zaměřených na performance či taneční divadlo. V tomto roce byla jedním z pedagogů vedoucích audition, v historii vůbec první reality show současného tance - OPERA PRIMA@ELCOLECTIVO, organizovaná televizním pořadem CANAL 22 v Mexiku. V roce 2007 byla jednou z finalistek mezinárodního konkurzu HUMARTS FOUNDATION v současné choreografii s vlastní tvorbou Sunday Afternoon v Sofii (Bulharsko). Od roku 2002 až 2005 byla členkou skupiny ENVOI (CR). Během studia na konzervatoři spolupracovala s choreografy: Sumako Koseki (Japonsko), Martina Seitel (Švédsko), Oren Tischler (Izrael).

YELLOW IS NOT GOLD/Dagmar Spain/ USA

SILVER LINES/Daniel Raček/NOR, SL, ČR

22.8. (19:00) – večer neprofesionálních souborů

Soubory ZUŠ Klášterec nad Ohří, ZŠ a ZUŠ Karlovy Vary, ZUŠ Chodov a další

23.8. (20:00) – DÁMSKÁ JÍZDA S ANNOU POLÍVKOVOU, PŘEDÁNÍ CENY SIRAEX

GENESIS / Helena Šťávová/ČR – absolventka HAMU obor choreografie

PŘÍPADY DOKTORA TOURETA/Anna Polívková a VERTEDANCE

Taneční skupina VerTeDance se oficiálně utvořila po předešlé spolupráci v roce 2004. Jejími členy jsou Veronika Kotlíková, Tereza Ondrová, tanečnice, choreografky a pedagožky současného tance a Pavel Kotlík, světelný designér, technik a technický šéf Divadla Ponec. Produkci skupiny zajišťuje Markéta Faustová.

Taneční projekty skupiny Společně vytvořila skupina tyto projekty: Průzor hrdlem (2002), Kruh II (2004), Tichomluva – Neočekávaný chod (2005), The Brave (2006), projekt s názvem Beneath the Silence (2005) ve spolupráci s CobosMikaCompany, choreografii Třiačtyřicet slunce západů (2007), site specific projekt Tour du Café au lait (2007), taneční představení Jaja a Papus (2009) a choreografii Dance of Canis Lupus (2009) ve spolupráci s belgickým choreografem Thomasem Steyaertem. V roce 2008 vytvořili VerTeDance choreografii „Cycle“ pro německý baletní soubor v Theater Vorpommern v městě Greifswald.Za choreografii „Tichomluva – Neočekávaný chod“ získala skupina VerTeDance nejprestižnější cenu v oblasti tance v České republice – Cenu Sazky za objev v tanci v roce 2005.

V roce 2010 vyhrála Tereza Ondrová cenu Tanečnice roku za roli Paní Vltavské v představení Případy doktora Toureta. Cenu ji udělila mezinárodní porota festivalu Česká taneční platforma.

Slavnostní předání divácké ceny a ceny Města Klášterce nad Ohří SIRAEX 2011 pro VERTEDANCE za loňské uvedení choreografie FOUN AND LOST

24.8. (20:00) – ZÁVĚREČNÝ GALA VEČER – nejlepší kritikou oceněná tvorba za poslední rok

TANEC MAGNETICKÉ BALERÍNKY/ Andrea Miltnerová/VB, ČR

Na diváky čekají intenzivní pohybové sekvence ve spojení se zvukovou koláží a pohyblivým světelným designem, které podávají svědectví o obsesi pohybem, něžné vzpomínce na dětství a věčném plameni, který v každém člověku plane, dokud ho nespálí na prach. Autorkou představení je zkušená britská tanečnice a choreografka českého původu Andrea Miltnerová, která žije již řadu let v Praze, kde se soustředí především na barokní tanec. Vystudovala klasický a moderní tanec v Londýně, tančila v několika muzikálech a spolupracuje s řadou domácích i zahraničních tvůrců. Jan Komárek, režisér a autor světelného a zvukového designu představení působil řadu let v zahraničí a je několikanásobným držitelem prestižní ceny Dora Mavor Moore za nejlepší inscenaci, design, scénickou hudbu a režii.

MONO NO AWARE/ Hana Turečková/ČR – vlastní a úspěšná tvorba tanečníků ND

Termín „mono no aware“ se objevuje v japonské literatuře a lze ho volně přeložit jako autentický povzdech bytosti. Jedná se o schopnost velké citlivosti, o uvědomění si krásy a pomíjivosti estetického předmětu nebo bytosti, jejíž ztělesněním je v Japonské tradici například krátké trvání sakurového květu. Je to jakýsi „výkřik duše“, vyřčení úžasu nad pomíjivou křehkostí nádherných lidských snů, ale i nad prchavostí, bolestí, stárnutím a často zvrhlou, neodbytnou žádostivostí, i nad všudypřítomným zánikem a rozkladem. V zachycení této rozpadající se krásy v tanci se dotýká Hana Turečková kolektivní paměti lidstva. Myšlenku na toto téma vytvořit choreografii jí vnukl butó workshop s geniální japonskou butó tanečnicí Sumako Koseki a její výklad a ztvárnění krásy, která pomíjí.

Vstupné 50,-

DOPROVODNÝ PROGRAM

18. – 24.8. – LETNÍ TANEČNÍ DÍLNY/lektoři: ANNA Caunerová (SL), Daniel Raček (NOR, SL)

1. – 24.8. – VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ S TANEČNÍ TÉMATIKOU/Michaela Šindelářová (ČR)/ Zámek

19. – 24.8. – TANEC V DUŠI – 2.prázdninový projekt ZUŠ - Dětská taneční dílna S OSOBNOSTÍ DĚTSKÉHO SCÉNICKÉHO TANCE

24.8. (15:30) – TANEC V DUŠI vystoupení tanečníků ZUŠ Klášterec a taneční dílny

Zkuste využít pro své ratolesti nabídky 2. prázdninového projektu na konci léta DĚTTSKÉ TANEČNÍ DÍLNY s Bárou LÁTALOVOU osobnost dětského scénického tance.
Vaše dítě nemusí být tanečník, stačí fantazie a chuť tvořit pohybem. Určitě to bude dobře strávený volný čas.
Dílny začínají 19.8. odpoledne (14 - 18) a pak každý den od 9 -14 hodin na zámku Klášterec nad Ohří do 24.8., kdy bude i malá prezentace od 15:30 na louce zámeckého parku.
I PRO NETANEČNÍKY ve věku 8 - 12 let !!!
PŘIHLÁŠKY: na zusklasterec@kabel1.cz, siraex@seznam.cz, info : 737731525

Více informací, rezervace vstupenek na siraex@seznam.cz nebo tel. č. : 737731525

Zobrazeno 1864x