Zámek Klášterec nad Ohří

   

Přehlídka KLOSTERLIN láká opět po roce diváky na zámek Klášterec nad Ohří

22.5.2012 9:08

Do prostor zámku Klášterec nad Ohří se ve dnech 15. a 16. června vrátí Baletní a hudební přehlídka Klosterlin. V pořadí již 4. ročník přehlídky nabídne divákům představení vynikajících baletních sólistů a hudebních interpretů. Dramaturgie se v letošním roce zaměřila na tvorbu francouzského skladatele Clauda Debussy při příležitosti 150. výročí jeho narození.

Působivá atmosféra zámeckého nádvoří ve spojení s vážnou hudbou a baletem láká diváky na dvě představení vynikajících pražských sólistů a interpretů. Dne 15. června se v dopoledních hodinách uskuteční představení Pražského komorního baletu pro žáky základních a středních škol s názvem Divertimento. V rámci představení budou uvedeny tři choreografie odlišné hudbou a pojetím. Uslyšíme hudbu slovenského skladatele Ilji Zeljenky (Musica slovaca), českého písničkáře Jarka Nohavici a Ivy Bittové (N.B.G.) a závěrem pobaví dovádivá a žertovná choreografie Pavla Šmoka na hudbu W.A.Mozarta Divertimento D Dur. V překladu znamená „Divertimento, divertissement“ hudbu pro oddech a dobrou náladu. V Divertimentu se totiž baví nejen diváci, ale samotní tanečníci. Na taneční podívanou mohou zavítat i dospělí! Doufáme, že zejména mladé diváky pobavíme a hudba Divertimenta se jim vryje nejen do paměti, ale zejména do uší. Následující večer 16. června se v rámci galavečera Pocta Debussymu představí česká harfistka patřící k výrazným osobnostem české harfové školy Kateřina Englichová, která je držitelkou řady českých a světových ocenění. Vedle ní vystoupí flétnista České filharmonie a člen souboru Afflatus Quintet Roman Novotný. Večer obohatí sólisté Pražského komorního baletu premiérou tanečních duetů na vybrané skladby Vivaldiho a Debussyho v choreografii Lenky Kolářové. Uvedený název napovídá, že galavečer bude věnovaný 150. výročí narození francouzského skladatele Clauda Debussy, jednoho z nejvýznamnějších představitelů hudebního impresionismu.

Cílem přehlídky je podporovat vážnou hudbu a balet pravidelným uváděním představení pro všechny věkové kategorie v Klášterci nad Ohří se zaměřením na mladé diváky, u kterých bychom rádi vypěstovali zájem o vážnou hudbu a balet. V další řadě nesmíme opominout širokou i odbornou veřejnost a možnost zhlédnutí předních českých sólistů v Ústeckém regionu. Dalším z cílů přehlídky je propagace vynikajících českých umělců ve spojení s významnou kulturní památkou města Klášterec nad Ohří včetně rozšíření stávající nabídky živé kulturní scény města.

V rámci letošního ročníku musíme poznamenat, že jsme z finančních důvodů byli nuceni přehlídku zkrátit o jedno představení. Přesto nás naplňuje pocit radosti, neboť je velkým zázrakem, že se vůbec podařilo (a podaří) v letošním roce uvedená představení odehrát v podmínkách současného kulturního prostředí.

Hlavním pořadatelem přehlídky je umělecká a producentská společnost Opera-Balet.cz ve spolupráci se Zámkem Klášterec nad Ohří, Základní uměleckou školou a městem Klášterec nad Ohří za finanční podpory Ústeckého kraje, města Klášterec nad Ohří a Nadace Život umělce.

Srdečně zveme všechny milovníky baletu a vážné hudby na 4. ročník Baletní a hudební přehlídky Klosterlin na zámek Klášterec nad Ohří.

Zobrazeno 1516x