Zámek Klášterec nad Ohří

   

Hrady a zámky v okolí

Hasištejn

Hrad Hasištejn

Vzdálenost od Klášterce: 7 km
www.hasistejn.cz

Na úzkém ostrohu, vymezeném na západě hlubokým údolím Prunéřovského potoka a na východě proláklinou jeho horského přítoku, byl na počátku 14. století založen hrad Hasištejn. Hrad měl velký strategický význam pro obranu zemně, neboť chránil horské průsmyky, jimiž přicházeli do Čech důležité dálkové cesty z Německa. Na přelomu 15. a 16. století tu sídlil známý humanista a básník Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic. Hrad je coloročně přístupný.


Hrad Kadaň

Hrad Kadaň

Vzdálenost od Klášterce: 8 km
www.mesto-kadan.cz

Byl založen kolem roku 1260 za krále Přemysla Otakara II. Byl vystavěn na okraji skalnatého srázu nad řekou Ohří. Z obytných budov raně gotického hradu se zachovaly po všech přestavbách jen sklepy a části obvodových zdí přízemí. Ostatní části hradu vznikly při přestavbách roku 1547 a hlavně po požáru roku 1811. Roku 1750 povolila císařovna Marie Terezie přestavbu hradu. Od té doby sloužil jako kasárna a ztratil tím ryzí středověký charakter.


Horní hrad

Horní hrad

Vzdálenost od Klášterce: 16 km
www.hornihrad.cz

Gotický strážní hrad vzdálený asi 16 km od Klášterce směrem na Karlovy Vary byl v průběhu 19.stol. rodem Buquoyů rozšířen a upraven v neogotickém slohu na zámek. Opuštěn byl po roku 1965. Dnes je postupně opravován a stává se z něj regionální kulturní centrum s řadou budoucích možností netradičně stráveného volného času. Areál hradu je přístupný veřejnosti a pravidelně zde probíhá i kulturní program.


Červený Hrádek

Zámek Červený Hrádek

Vzdálenost od Klášterce: 29 km
www.zamek-cerveny-hradek.cz

Červený Hrádek leží na úpatí Krušných hor, nad městem Jirkov. Původně středověký hrad byl přestavěn do raně barokní podoby. Zámek je jednopatrový čtyřkřídlý, uzavřený kolem vnitřního dvora. V přízemí hned vedle hlavního vchodu se nachází zámecká kaple z roku 1695, rozšířená roku 1787. Barokní zámecký park pochází z konce 18. století. Zámek a galerie jsou přístupné v sezóně, zahrada celý rok. Na zámku se konají příležitostné výstavy a celá řada kulturních a společenských akcí.


Krásný dvůr

Zámek Krásný dvůr

Vzdálenost od Klášterce: 28 km
www.krasny-dvur.cz

Dějiny krásnodvorského zámku a panství jsou spojeny s historií rodů Černínů. Plány pro přestavbu jejich někdejšího letního sídla vypracoval přední barokní architekt František Maxmilián Kaňka. Podle jeho projektu se bývalá renesanční tvrz změnila na ušlechtilou střízlivou stavbu jednoduchých a přehledných tvarů. Barokní lovecký zámek Černínů je v rozsáhlém a mimořádně hodnotném krajinářském parku s řadou romantických staveb.

Další zajímavá místa naleznete na přiložené mapě


Mapa